Keskus Fotoalbum Nagi Album.ee Toru
Teenused on suletud!

Kui sul on veel midagi siit vaja, siis lae need alla kohe!
See on võimalik veel mõned päevad!

OMA asjade allalaamiseks LOGI kõigepealt teenusesse ning otsi OMA fotode/videote lehelt linki kus on sõnad "LAE" ja "ALLA"

Rohkem infot

NB! See teade on nähtav ainult esimesel päringul

NB! Teenused on suletud! Kliki ja loe lähemalt.

kasutaja » holt album » Odeoni kohvergrammofon/ Portable Phonographe / Koffergrammophon

03.05.2016 Odeoni kohvergrammofon/ Portable Phonographe / Koffergrammophon

Kahesüsteemne kohvergrammofon Odeon. Toodetud tõenäoliselt ca 1935 +/- 2...3 aastat. Täpselt sellise kohta ei leidnud internetist mitte ainsatki pilti ega sõnagi juttu. Nagu ei oleks kunagi tehtudki :P.
Grammofonis kasutatud kahetoimelisi mootor-vedruajameid hakati tootma 1931. aastal Saksamaal, firmas “Dual-Motoren GmbH”, idee olla saadud prantsuse leiutajalt Achille Boitel´lt. Mootor on nn välisrootoriga, mis ei sisalda endas mingil kujul ega üldse ühestki magnetilisest materjalist ankrut, ainult messingkarkassi, mis hoiab koos mähiseid ning kollektorit.
Praktiliselt täpselt samasugust kohvrit sama Dual-ajamiga tootis ka Electrola tüübitähisega "Electrola 106 UP", mille kohta internetis ühte-teist siiski leidub.
Põhimõtteliselt samasugust kohvrit tootis ka firma Dual ise, ainult üksjagu erineva sõlmede ja välisühenduste paiknemisega - võrgujuhtme pesa, elektriline heliväljund ja maandusjuhtme ühendus jäid samuti kohvrisse sisse, kaane alla, automaatstopi funktsiooni ei tundu nagu olemas olevatki või on see konstruktsiooniliselt kuidagi teisiti lahendatud.

Konkreetne eksemplar erineb Electrola 106 UP-st peamiselt selle poolest, et mehhanisme siduv alusplaat on Odeonil ühes tükis, Electrolal piltide järgi kaheosaline, eraldi eemaldatavate pooltena, ühel ajam ja teisel helipea.
Tegemist on kahesüsteemse grammofoniga, mida saab kasutada elektrivabas olukorras täiesti tavalise grammofonina, vändates vinna vedru ja kasutades kuulamiseks akustilist pead. Elektri olemasolul majapidamises võib aga plaati ringi ajada universaalse toitega elektrimootori abil, mis sööb kõike alates 100VAC/DC kuni 230VAC/250VDC, kasutades hääle kuuldavaks tegemiseks elektrilist helipead ja välist võimendit, vanasti siis peamiselt ja enamasti vastava helipeasisendiga raadioaparaati.

Mootor ja üldse ajam on täielikult töökorras, akustiline helipea samuti, originaalne Odeoni elektriline (täpsemalt magnetiline) helipea kahjuks puudub, selle pilt on imekombel googeldades leitud. Täielikult toimib ka plaaditaldriku alla jääv automaat-stopi mehhanism, mis plaadi lõppedes katkestab mootori toite ja paneb plaaditaldrikule seisupiduri peale. Mehhanism on näha Electrola pildil, 106 UP-ga sama variant.

Asenduseks puuduvale elektrilisele peale e-bay-st ostetud Rootsi firma DUX helipea, tüüp 1150 ja lisatud Odeoni originaaliga sarnanev kontaktrõngas. Kokku kaalub pea koos rõngaga 137g, mis on isegi eduline tulemus – akustiline pea kaalub tervelt 157g – plaadid hingavad kergendatult :P. Karbil oleva tunnusjoone järgi võiks arvata, et pea väljundpinge küündib kuni ca 3V-ni, tegelikult näitas oss siiski ainult 0,3...0,35Veff. Kuid nagu ikka igasuguste asendustega kipub juhtuma - kõik ei olegi ideaalne. DUX-i pea mähise takistus on ca 5,6 kΩ, mis tähendab üksiti ka suurt induktiivsust ja suuremat takistust kõrgematel sagedustel. Grammofoni oma helitugevusregulaatori potentsiomeeter on kirjadega 5 kΩ ja mõõdetud tegeliku takistusega ca 6,3 kΩ(80 aastaga juhtub ikka), seega on potekas helipeale rängaks koormaks ja seda eriti kõrgematel sagedustel, võimendi, mis grammofonile järgi käib, peab kõrgeid päris olulisel määral rohkem võimendama. Nähtavasti pidi poteka takistust arvestades Odeoni oma pea märgatavalt väiksemate keerdude, induktiivsuse ja paraku ka väljundpingega olema.
Koos helipeaga soetasin samalt müüjalt üksiti ka varuvedru. Vedrulehe laius 1 toll, paksus 1/45 tolli ja pikkus 13 jalga. Puhtalt tagavaraks, kuigi originaal on veel täiesti töökõlblik - juhuks kui peaks sõjaks minema ja elekter pikemaks ajaks kaduma. Nagu meie rahuarmastava idanaabri vanasõna ütleb - запас в жопу не ебет - rõhutatult viisaka toortõlkena eesti keeli siis - tagavarad taskut ei venita...irw

Juuli 2017 - pudipadipoes õnnestus kogemata otsa komistada (maksis terve kuradi euro!! ;P) puust grammofoninõelte teritajale. Seesinane keeruline masinavärk on mõeldud bambusest ja tõenäoliselt ka mõnest karmimast pärispuust tehtud nõelte taastamiseks. Ameerikamaal tehti grammofoninõelu ka jõhkramatsorti kaktuste okastest, küllap passis neidki selle peene massina abil uuendada :P

Juuli 2019 - ebay.co.uk kaudu uduselt Albionilt ostetud väike ümbrikuke kuue puust grammofoninõelaga - neid pakiti kunagi kaasa vastavas stuudios salvestatud heliplaatidele, mida kasutati nn "helikirja" saatmiseks.
Ära kirjuta jõuluvanale, et sa tahad uut kuulipildujat, parem räägi oma soovid plaadile ja saada talle. Su hääles peituv sisendusjõud (mitte segi ajada rämedalt ähvardava tooniga) võib anda palju parema tulemuse kui tavaline kirjake miljonite teiste samataoliste seas :P
Ümbriku tagaküljel on kujutatud kolmnurkse ristlõikega nõela õiget asendit helipeas, kuid ümbriku seest tulid välja silindrilised, koonusteritusega nõelad, milletaoliste eluea pikendamiseks just täpselt ongi mõeldud eelpool kirjeldatud teritaja. Ehk et imeliselt juhuslikult (täpselt sama juhuslikult nagu kukuvad kakandid märtsiõlle sisse Clifford D. Simak´i raamatus Härjapõlvlaste kaitseala) õnnestus saadagi teritaja juurde sobivate nõelte näidiste omanikuks (rahulolev ruie).

Odeoni kohvergrammofon 1.JPG
Odeoni kohvergrammofon 3.JPG
Odeoni kohvergrammofon - akustiline helipea (soundbox) .JPG
Odeoni kohvergrammofon -elektrilise helipea väljund.JPG
Odeoni kohvergrammofon 4.JPG
Odeoni kohvergrammofon - mootori tööpingevalik.JPG
Odeoni kohvergrammofoni elektriline helipea (electric pick-up) - see, mida mul veel ei ole.jpg
Dual-Motor 1.jpg
Dual-Motor - joonis.jpg
Electrola 106 UP.jpg
Dual-Koffer - originaallogo.jpg
Dual-Koffer.jpg
DUX type 1150 helipea kontaktrõngaga lõplik 1.JPG
DUX type 1150 helipea kontaktrõngaga lõplik 2.JPG
DUX type 1150 helipea karp - sagedustunnusjoon.JPG
DUX type 1150 helipea karp pealt.JPG
DUX type 1150 helipea kontaktrõngaga 3.JPG
DUX type 1150 helipea 3.JPG
DUX type 1150 helipea 1.JPG
DUX type 1150 helipea 2.JPG
Odeoni kohvergrammofon - helitugevuspote.JPG
Odeoni kohvergrammofon - helitugevuspote 3.JPG
Odeoni NOS varuvedru.JPG
Ajam 1.JPG
Ajam 2.JPG
Odeon - altvaade.JPG
Nõelateritaja 1.JPG
Nõelateritaja 2.JPG
Nõelateritaja 3.JPG
Nõelateritaja 4.JPG
Nõelateritaja 5.JPG
Nõelateritaja 6.JPG

12Järgmine