Keskus Fotoalbum Nagi Album.ee Toru NB! Sulgeme oma teenused 1. septembril 2020

kasutaja » holt album » DUFA seinakell

13.12.2017 DUFA seinakell

Vanaema pulmakink 05.05.1926, seega juba tubli 91 ja pool aastat hetkeseisuga selja taga...või vaikselt ära tiksutud ja suure kolinaga läbi löödud kui soovite :P.
Kella mehhanismil ilutseb tagaküljel keskel korralik DUFA logo. Tegelikult selgus detsembris 2017 kella remontides, et tegemist on Gustav Beckeri P48 mehhanismiga, mis ilmselgelt tehastevaheliste otsesuhete käigus ilma logota omanikku vahetanud ja siis juba uue omaniku nime saanud :P. Kella kapp on tõenäoliselt DUFA enda tehtud.
Võti viskas detsembri alguses liiga ümmarguseks kulunud käiguvedru võlli otsal ootamatult üle, võll lendas praktiliselt lõpuni üles keeratud vedru jõul raksatusega ühe põrkuri hamba võrra tagasi ja selle tagajärjel said vigastada vedrumaja hammasvöö kolm-neli hammast ja purunesid vedrumajast järgmise hammasratta kolm nõela. Ootamatult see tegelikult muidugi ei juhtunud, olin juba mõnda aega mõlgutanud mõtteid võtme koomale pinnimisest, sest üles keeramise ajal käega tuntav loks muutus järjest suuremaks ja puhas laiskus laskis mul ainult seda protseduuri edasi lükata. Kas kahjuks või õnneks, on tagantjärele raske öeldagi, sest nüüd on kellal lihtsalt paremad vedruvõllid – oleks ma "õigel ajal" võtmega midagi teinud, oleks originaalvõti rikutud ja tegelik probleem ümmarguseks kulunud võllide näol jälle ainult edasi lükatud :P. Au ja kiitus siinkohal uurmaaker Kuldarile Sõjamäel. Sain temalt terve vedrumaja, palju viisakamate kantidega võllid mõlemale vedrule ja käigult lappis ta ära katkiste nõeltega hammasratta. Laiali kiskusin mehhanismi ise ja kokku ladusin ka, olles targu enne lahtivõtmist hoolega ja iga nurga alt pilte teinud. Kokkupanek oli käkitegu võrreldes selle tsirkusega, mida tuli läbi teha enne kui löömine ka jälle nii hakkas käima nagu enne lagunemist ja lammutamist :P.

Statistika: 14 päevaga, täpsemalt 14 ööpäeva ja ca 3-4 tunniga ehk kokku 340 tunniga käisid vedrud nii maha, et kell hakkas taha jääma juba ca 30´´ ööpäeva kohta ning lõi kurvalt ja pikaldaselt nagu matustel. Uurmaaker Kuldar ütles visiidi ajal, et tegemist peaks olema kahe nädala käiguvaruga kellaga ja kui nii kaua ei käi, siis on vedru veninud. Paari-kolme aasta eest viimati kontrollides ei käinud kell kahte nädalat ühe vedruga täis, vedas ca 12 päeva välja aga nüüd, mil remondi käigus vedru elupaika vahetas ehk et lausa peaaegu keerdhaaval laiali kisti ja ka värskelt uut õli sai, käis hirmuga kaks nädalat ära küll. Tundub, et päris hullult siis ilmselt veninud ei ole, kuigi käik aeglustus lõpus tõesti niivõrd, et vist ei olnud seismajäämisest enam palju puudu.

Gustav Beckeri mehhanismiga DUFA jälle korras 2.JPG
DUFA logoga Gustav Beckeri mehhanism jälle korras 2.JPG
PC062128.JPG
PC062129.JPG
PC062132.JPG